سه‌شنبه 1 مرداد 1398   12:25:07

معاون غذا ودارو در هفته ی دولت خبر داد:

1394/6/2 دوشنبه

به گزارش وب دا- دکتر محمد عزیزی ، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی البرز ضمن اعلام این خبر گفت: معاونت غذا و دارو استان با مشارکت مدیریت بازرسی و نظارت اصناف استان بر عملکرد عطاری های سطح استان البرز نظارت دارد.
وی ادامه داد : علاوه بر این که عطاری ها ملزم به دریافت پروانه کسب معتبر و نصب آن در معرض دید عموم می باشند، تنها مجاز به عرضه و فروش گیاهان دارویی به صورت بالک های حجیم و باز و فرآورده های گیاهی با بسته بندی مجاز می باشند.
دکتر عزیزی با تاکید بر اینکه عرضه و فروش هر گونه دارو اعم از داروهای چاقی و لاغری ، ترک اعتیاد ، مکمل های ویتامینی در عطاری ها ممنوع می باشد اظهار داشت:  تجویز و فروش هر گونه داروی ترکیبی و دست ساز اعم از گیاهی و شیمیایی در عطاری ها غیر مجاز بوده و به دلیل دخالت در امر پزشکی تخلف محسوب می شود و برابر قانون رفتار خواهد شد.
این مقام مسئول با بیان اینکه در مواردی از عطاری ها  فروش داروهای غیرمجاز و  عرضه گسترده طیف وسیعی از داروهای قاچاق (فاقد مجوز قانونی از سازمان غذا و دارو) و داروهای مخدر مشاهده شده است تصریح کرد: با مراکز  متخلف با قاطعیت و  برابر قانون بر خورد خواهد شد چرا که سلامت جامعه را به خطر می اندازند.
دکتر عزیزی تصریح کرد: معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی البرز  با همکاری مدیریت بازرسی و نظارت اصناف،  با هدف جلوگیری از عرضه اقلام غیر مجاز و قاچاق در عطاری ها  به صورت مستمر و دوره ای بازدیدهای نظارتی را انجام می دهد.
 وی افزود:  در این راستای مبارزه با عرضه داروهای غیر مجاز و قاچاق  علاوه بر بازدیدهای مستمر ، مانورهای ویژه ای با پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، پلیس نظارت بر اماکن عمومی ، مراجع قضایی و فرمانداری در سطح استان انجام می گیرد.
معاون غذا و دارو دانشگاه در پایان گزارشی از روند بازدید های انجام شده ارائه کرد و تصریح کرد : طی اقدامات انجام شده در 3 ماه اول سال 94 ، تعداد 74 بازدید از مراکز غیرمجاز عرضه کننده دارو از جمله 52 عطاری انجام شده است  که در مقایسه با 3 ماه آخر سال 93 که 50 بازدید از مراکز فوق از جمله 38 عطاری انجام شده است، شاهد 48 درصد افزایش عملکرد نظارتی بر این مراکز بوده ایم.
وی ادامه داد: از این تعداد در 3 ماه ابتدای سال 94 ، تعداد 7 عطاری به دلیل تخلف عرضه و فروش داروهای مخدر و قاچاق به مراجع قضایی از جمله دادسرای عمومی و انقلاب ارجاع داده شده اند که در مقایسه با پرونده های ارجاعی عطاری های متخلف (21 مورد) در سه ماه انتهای سال 93 ، شاهد 52 درصد کاهش میزان تخلف این مراکز هستیم.
بيشتر
نسخه قابل چاپ

روابط عمومی

پیام هفته

 السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین